CHP'Lİ GÜVEN'DEN TACİZ ÖNERGESİ

İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na soru önergesi veren İzmir Milletvekili Hülya Güven, Akrep'de bir genç kıza yönelik taciz ve Bingöl'deki tecavüz skandalını sordu.
Bu haber 2013-07-30 10:09:13 eklenmiştir.

Kadın hakları konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hülya Güven, iki bakanı soru yağmuruna tuttu. Güven, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e son zamanların gündemindeki Bingöl'de tecavüz mağduru 16 yaşındaki genç ile Gezi olaylarında Ankara'da Akrep'e alınan ve saatlerce taciz edilen genç kız için ne yapıldığını  sordu. Güven, İçişleri Bakanı Muammer Güler'e de Akrep'e alınan genç kızın  alınma gerekçesi ile yapılanları sordu.

 

Güven Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'nın Bingöl’de 16 yaşındaki kız çocuğuna 2 yıl boyunca tecavüz eden 6 uzman başçavuşun davası ile ilgili olarak Haziran ayında basında yer alan haberlerden davanın takipçisi olacağı bilgisine ulaştıklarını belirterek, “Bu kapsamda Bakanlıkça Bingöl 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesine başvurularak tecavüz mağduru çocuğun davasına Bakanlığın müdahil olduğu, ancak tüm suçluların tutuklanmasını sağlayamadığı görülmüştür. Tek kadın Bakan Sayın Fatma Şahin’in twitter’a yazdığından öğrenildiğine göre ise çocuk için koruma kararı aldırıldığı belirtilmiştir. Ardından 26 Haziran 2013 tarihinde Ankara’daki Gezi Parkı protestolarında Dikmen’de gözaltına alınmak üzere 'Akrep'e alınan bir genç kızın araç içinde 1,5 saat boyunca hem sözlü hem de fiziksel tacize uğradığını basından öğrenmiş bulunuyoruz” dedi. 

 

KORUMA KARARINA RAĞMEN ÖLÜYORLAR

 

Şiddete uğrayan kadınların, koruma kararı alındığı halde eşlerinin saldırısına uğrayarak öldürüldüklerini belirten Güven, bu kapsamda Bakan Şahin'in cevaplaması istemi ile şu soruları sordu:

 

“Şiddete uğrayan kadınların ve koruma kararı aldığı halde eşlerinin saldırısına uğrayarak  öldürüldükleri bilindiğine göre 16 yaşındaki kız çocuğunun korunması nasıl sağlanacaktır?, Tecavüze uğrayan 16 yaşındaki kız çocuğu için ve tecavüz edenler hakkında Bakanlık müdahil olduğu halde neden hepsinin tutuklanması sağlanamamıştır? Yine Dikmen’de akrep içinde 1,5 saat boyunca taciz edilen genç kız için Bakanlığınızca ne yapılmıştır? Gezi olayları sırasında gözaltına alınan ve tacize uğrayan diğer genç kızlar ve kadınlar için ve taciz edenler hakkında bugüne kadar Bakanlığınızca neler yapılmıştır? Gezi olayları sırasında gözaltına alınırken tacize uğrayan genç kızlarımız ve kadınlarımız için de Bakanlığınız takipçi olmuş mudur? Ne yapılmıştır?”

 

KÖTÜ SİCİLE YENİ YÖNTEMLER

 

Öte yandan 26 Haziran 2013 tarihinde Ankara’daki Gezi Parkı protestolarında Dikmen’de gözaltına alınmak üzere zorla  Akrep’e alınan bir genç kızın araç içinde 1,5 saat boyunca hem sözlü hem de fiziksel tacize uğradığını, toplamda 4 saat boyunca Akrep’te bekletildiğini de basından öğrendiğini belirten Güven, İçişleri Bakanı Muammer Güler'e de şu soruları yöneltti:

 

“Gözaltına alınan kişilerin Akrep aracı içinde bekletilmelerinin gerekçesi nedir?  Her tarafı zırhla kaplı ve şeffaf olmayan araçlar içinde kişileri darp etmek, taciz etmek yoluyla ülkemizin işkence ve kötü muamele alanındaki kötü siciline yeni yöntemler mi kazandırılmıştır? Bunların nasıl izah edilmesi düşünülmektedir? Gözaltına alınan kişiler neden otobüslere alınmamaktadırlar?, Dikmen’de Akrep içinde 1,5 saat boyunca genç kızı taciz eden polisler hakkında Bakanlığınızca hangi işlemler yapılmıştır?, Halk arasında yurttaşların canını, malını ve namusunu korumakla görevli olduğu bilinen emniyet teşkilatı personeline bu ve benzeri birçok olay nedeniyle toplumda duyulan güvenin onarılmaz şekilde sarsıldığını biliyor musunuz?”

www.karne.com.tr
ETİKETLER : akrep taciz Güven Şahin
Diğer POLİTİKA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
İzmir'de en çok taraftar hangi takımın?
Buca Spor
İzmir Spor
Altay
Göztepe
Karşıyaka
Altınordu
Karne Gazetesi - Güncel Haber - Son Dakika Haberler
  2010-2014 © Karne Gazetesi - Güncel Haber - Son Dakika Haber.Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.