İMAM HATİP ÇIKIŞI

CHP'li Susam, "Devlette iş bulmanın yolu imam hatip mezunu olmaktan geçer" dedi
Bu haber 2013-08-14 15:48:33 eklenmiştir.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın "Halktan ciddi bir imam hatip lisesi talebi var" açıklamasını eleştirdi. Velilerin imam hatip lisesi açılmasını talebinin araştırılması gerektiğini söyleyen Susam, "Velilerin imam hatip lisesi açılmasını istemesinin sebebi bu hükümetin yaptığı yanlışlardan kaynaklanmaktadır. Devlette iş bulmanın yolu imam hatip lisesi mezunu olmaktan geçer noktaya getirilmiştir" dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, partisinin İl Başkanlığı'nda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Toplantıda CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ve CHP İzmir İl Sekteri Sevda Erdan Kılıç da yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin önünde milli yazan iki bakanlığı olduğunu söyleyen Susam, Cumhuriyet kurulurken milli tanımlamanın güvenlik ve eğitim üzerinde yapıldığını söyledi. Milli Güvenlik ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın çok önemli kurumlar olduğunu söyleyen Susam, "Ülkelerin ulusal eğitim politikaları vardır. Bu politikaları hareket geçiren Milli Eğitim Bakanlığı’dır. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde en çok üzerinde oynanan ve tahribat gören bakanlık ise Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu kadar kısa sürede o kadar çok ciddi değişiklik yapılmıştır ki eğitim tahribata uğratılmıştır" dedi. 

KADROLAŞMANIN ÖNÜ AÇILIYOR

Milli Eğitim'in içine düştüğü açmazın Bakan Avcı’nın açıklamalarıyla gözler önüne serildiğini söyleyen Susam, "Bakan Avcı yaptığı açıklamada giderek artan İmam hatip lisesi açılması isteğini vatandaştan geldiğini söylemiştir. İmam hatip lisesi açılmasını demiyoruz. Ama ihtayaçlar doğru şekilde belirlensin. Bu çerçevede okullaşma olmalıdır. Bakan Avcı’nın yaptığı açıklamanın doğru tespitini yapmak gerekiyor. Velilerin imam hatip lisesi açılmasını istemesinin sebebi bu hükümetin yaptığı yanlışlardan kaynaklanmaktadır. Devlette iş bulmanın yolu imam hatip lisesi mezunu olmaktan geçer noktaya getirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı kadrolarla imam hatip mezunları Diyanet İşleri’ne alınmış daha sonra ise bu arkadaşlar farklı bakanlıklara yatay geçiş ile devlette kadrolaşmanın önü açılmıştır. İş bulma güdüsüyle velilere yaşatılan bu süreç utanç vericidir" dedi.

PARASI OLAN EĞİTİM GÖRÜYOR

Yeni eğitim sistemi olan 4+4+4’ün büyük bir kargaşaya sebep olduğunu söyleyen Susam, “Ülkeler eğitime giderek daha büyük kaynak ayırmaktadır. AKP hükümeti eğitime bütçeden çok pay ayırdığını söylese de ülkemizde ciddi öğretmen ve okul açığı vardır. Milli Eğitim’in yönetim kadrosunda yetersizlik ciddi boyuttadır. 3 bin üzerinde öğretmen atama bekliyor. Seviye Belirleme Sınavı’nda anadolu ve meslek lisesi tercihi yapmayan öğrencilerin nerede eğitim göreceği belirsiz. 4+4+4 eğitim sistemiyle kız çocukları ve fakir çocuklar eğitimden uzaklaştırarak ucuz işçi olarak kullanılır konuma getirilmiştir. Türkiye’de eğitim ciddi bir adaletsizlik vardır. Parası olan eğitimden yararlanırken parası olmayan eğitimden yararlanamamaktadır" diye konuştu. 

ADALET VE PARASIZ EĞİTİM 

Bakan Avcı’yı açıklamaları sebebiyle uyaran Susam, 4+4+4 eğitim sisteminin Türkiye’ye uygun olmayan bir sistem olduğunu söyledi. Türkiye’de eğitim kalitesinin giderek düştüğünü söyleyen Susam konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 

"Dershanelerin kapatılacağı söylem de siyasidir. Alt yapısı hazırlanmamasına rağmen bu açıklamalar düşündürücüdür. Biz milli eğitimin ulusal bir alan olduğu gerekçesiyle parasız ve herkesin yararlanması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda eğitim akla ve fene inanan sistem içinde yürütülmelidir."

www.karne.com.tr
ETİKETLER : imam hatip kardolaşma Mehmet Ali Susam
Diğer POLİTİKA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
İzmir'de en çok taraftar hangi takımın?
Buca Spor
İzmir Spor
Altay
Göztepe
Karşıyaka
Altınordu
Karne Gazetesi - Güncel Haber - Son Dakika Haberler
  2010-2014 © Karne Gazetesi - Güncel Haber - Son Dakika Haber.Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.